Když se za socialismu stavěly pergoly u rodinných domů, a šlo o to připevnit nosnou konstrukci k objektu, bylo to celkem snadné, protože v té době prakticky neexistovaly fasádní izolační hmoty. Nebylo zvykem zateplovat domy polystyrenem či minerální vatou, ostatně ani k tomu nebyl důvod, protože vytápění domů bylo poměrně levné a kvůli úspoře pár korun by byla investice do zateplení spíše nerentabilní.
Doba se ale mění a dnes je zateplování objektů na běžícím pásu stavebních firem v celé republice. Jakmile dům opláštíte polystyrenem, vznikne na jeho povrchu poměrně křehká vrstva, která sama o sobě není nosná, a pokud byste do ní chtěli ukotvit pergolu, nedopadne to dobře. Kotvení pergoly přes zateplení tedy musí probíhat jinak, než jsme byli dosud zvyklí, v první řadě je třeba najít injektážní kotvy, které proniknou skrz izolační hmotu a upevní pergolu do domovního zdiva.
Špičkou na trhu v tomto směru jsou injektážní kotvy Spiral Anksys, jsou to duté ocelové válečky z pozinkovaného plechu a nutno podotknout, že se nejedná o plný plech, ale o síťovinu. Ocelová síť umožní perfektní spojení s montážní pěnou, ta se na síti přichytí na mnoha styčných bodech a zároveň pronikne skrze síť do všech typů zdiva, tedy například i do dutých cihel nebo pórobetonových tvárnic. Kotvení pergoly je možné i do dřevostaveb, tedy do heraklitu, dřevotřísky nebo OSB desek.
Kotvy Spiral Anksys vykazují životnost několika desítek let, nevyžadují žádnou údržbu a spolehlivě plní svou funkci za každého počasí a ve všech typech prostředí od saharské pouště přes stavby mírného pásma až k zateplování domů za polárním kruhem. Tato technologie se mimo jiné osvědčila u rodinných i bytových domů pro zateplování fasád, na pokládku obkladového kamene a také pro zateplování stropů, například v panelových domech.